In judetul Alba, s-au semnalat 1.200 de cazuri de viroza in ultima saptamana, in randul elevilor.
Afectiunile respiratorii ii ataca pe copii si adolescenti. Salile de clasa se golesc pe zi ce trece. Medicii din Alba ii sfatuiesc pe profesori sa faca un triaj, alaturi de un asistent medical, in prima ora a fiecarei zile. Astfel, elevii care manifesta simptome sa fie trimisi la medic, ca sa nu-i imbolnaveasca si pe ceilalti colegi.
Au fost contorizate aproape 2.500 de viroze si pneumonii in ultima saptamana, asadar situatia a devenit una ingrijoratoare si prevenirea prin vaccin este necesara. Jumatate din persoanele diagnosticate sunt copii si adolescenti, iar 140 dintre cazurile de viroza au necesitat internarea.
Se pare ca schimbarile bruste de temperatura ar fi principalul factor al aparitiilor acestor boli.