Peste 60% dintre romani au o parere proasta si foarte proasta despre invatamantul din Romania, se arata intr-un sondaj al Institutului Roman pentru Evaluare si Strategie.
78% dintre respondenti afirma ca invatamantul este axat prea mult pe informatie si mai putin pe formarea de competente. 77% considera ca diplomele nu au valoare.
Acestea sunt rezultatele sondajului:
PAREREA GENERALA ASUPRA INVATAMANTULUI ROMANESC
61% - Proasta si foarte proasta
36% - Buna si foarte buna
78% - invatamantul este centrat prea mult pe informatie si mai putin pe formarea de competente
77% - Diplomele nu mai au nici o valoare
86% - Elevii de azi sunt mai slab pregatiti
71% - Reintroducerea examenului de admitere la liceu
INVATAMANT MAI BUN IN ROMANIA FATA DE UE?
26% - da
55% - nu
PAREREA GENERALA ASUPRA PROFESORILOR
80% - Profesorii sunt prost platiti
51% - Profesorii sunt slab pregatiti
41% - Profesorii sunt bine pregatiti
SIGURANTA SCAZUTA IN SCOLI
86% - da
DOTAREA SCOLILOR
80% - foarte slaba
REINTRODUCEREA UNIFORMELOR SCOLARE
84% - da
Intra si pe Forum Calificativ, comenteaza si ofera solutii pentru un sistem de invatamant mai bun!
Vezi si:
CALCULATOR COSTURI RECHIZITE
Sfaturi la inceput de an scolar
Salvati de clopotel
Povesti de succes
SONDAJ DESPRE SITUATIA INVATAMANTULUI DIN ROMANIA
label
Stiri Educatie
calendar_month
2010-09-15, 00:00
autorenew
2025-10-17, 22:28
history_edu
calificativ.ro