Sindicalistii din educatie au declarat, miercuri, 2 iunie 2010, ca vor sa blocheze anul scolar daca nu se gasesc solutii pentru rezolvarea problemelor din educatie.
In cadrul unei sedinte comune a celor 4 federatii sindicale reprezentative din invatamant, FSLI, FEN, "Spiru Haret" si "Alma Mater, care a avut loc miercuri, 2 iunie 2010, s-a hotarat continuarea protestelor prin netrecerea notelor in catalog, neparticiparea la examenele nationale, greva generala si mitinguri de protest.
Conform Realiatatea.net, cele 4 federatii sindicale din educatie au declarat ca profesorii isi vor continua manifestatiile, iar rezultatul final va fi blocarea anului scolar.
In aceeasi ordine de idei, FSLI, FEN, "Spiru Haret" si "Alma Mater au decis constituirea unui "comitet de criza" care sa monitorizeze felul in care se deruleaza greva.
Sindicalistii din educatie cer demiterea ministrului Funeriu, dar si modificarea Legii Educatiei 2010.
Federatiile din invatamant fac un apel catre profesori cerandu-le sa nu-si "amaneteze ziua de maine in fata unui guvern incompetent si tupeist" si spunandu-le ca singura solutie de rezolvare a problemelor este continuarea protestelor.
"Suntem la limita suportabilitatii! Si, ca in orice situatie limita, trebuie sa strangem randurile, indiferent de presiunile care se fac permanent asupra voastra. Continuarea actiunilor de protest, inclusiv a grevei generale, este singura modalitate de a forta actuala putere sa renunte la masurile aberante de limitare a resurselor financiare ale bugetarilor si pensionarilor!", transmit sindicatele intr-un apel catre profesori, potrivit Realitatea.net.
Vezi si:
PROFESORII AFILIATI FEN CONTINUA GREVA GENERALA
FUNERIU: TOTI ELEVII VOR AVEA MEDIILE INCHEIATE PANA MARTI
FUNERIU FACE DIN NOU APEL CATRE PROFESORI SA NU BOICOTEZE BACUL
In cadrul unei sedinte comune a celor 4 federatii sindicale reprezentative din invatamant, FSLI, FEN, "Spiru Haret" si "Alma Mater, care a avut loc miercuri, 2 iunie 2010, s-a hotarat continuarea protestelor prin netrecerea notelor in catalog, neparticiparea la examenele nationale, greva generala si mitinguri de protest.
Conform Realiatatea.net, cele 4 federatii sindicale din educatie au declarat ca profesorii isi vor continua manifestatiile, iar rezultatul final va fi blocarea anului scolar.
In aceeasi ordine de idei, FSLI, FEN, "Spiru Haret" si "Alma Mater au decis constituirea unui "comitet de criza" care sa monitorizeze felul in care se deruleaza greva.
Sindicalistii din educatie cer demiterea ministrului Funeriu, dar si modificarea Legii Educatiei 2010.
Federatiile din invatamant fac un apel catre profesori cerandu-le sa nu-si "amaneteze ziua de maine in fata unui guvern incompetent si tupeist" si spunandu-le ca singura solutie de rezolvare a problemelor este continuarea protestelor.
"Suntem la limita suportabilitatii! Si, ca in orice situatie limita, trebuie sa strangem randurile, indiferent de presiunile care se fac permanent asupra voastra. Continuarea actiunilor de protest, inclusiv a grevei generale, este singura modalitate de a forta actuala putere sa renunte la masurile aberante de limitare a resurselor financiare ale bugetarilor si pensionarilor!", transmit sindicatele intr-un apel catre profesori, potrivit Realitatea.net.
Vezi si:
PROFESORII AFILIATI FEN CONTINUA GREVA GENERALA
FUNERIU: TOTI ELEVII VOR AVEA MEDIILE INCHEIATE PANA MARTI
FUNERIU FACE DIN NOU APEL CATRE PROFESORI SA NU BOICOTEZE BACUL