label Stiri Educatie autorenew 2025-10-17, 22:27
Semestrul I al anului scolar 2009-2010 a fost unul lipsit de noroc pentru aproximativ 20.000 de liceeni bucuresteni, care au ramas corigenti la cel putin o materie.

Conform datelor centralizate de Inspectoratul scolar al Municipiului Bucuresti (ISMB), dintre cei 61.507 de elevi din ciclul liceal din capitala, numai 72% au obtinut medii de trecere la toate materiile.

Elevii din clasele V-VIII nu stau cu mult mai bine, conform Realitatea.net, din cei 56.000 de elevi inscrisi, 84% au promovat toate disciplinele.

Nici micutii din clasele I-IV nu au avut un prim semestru mai de succes. Din cei 55.000 de elevi bucuresteni, aproximativ 12.000 au situatia scolara neincheiata.

Vezi si:PROFESORII BUZOIENI AU INTRAT IN GREVA GENERALA

PROFESORII GALATENI ISI CASTIGA SALARIILE LA TRIBUNAL

PRECIZARI PRIVIND PLATA SALARIILOR PROFESORILOR PENTRU LUNA FEBRUARIE