label Stiri Educatie autorenew 2025-10-17, 22:28
Scolile romanesti duc lipsa de personal medical specializat. La ora actuala, un medic scolar are in grija aproximativ patru unitati de invatamant si peste 2.500 de elevi.

24% din scolile romanesti nu au avize sanitare valabile. Lipsa medicilor scolari in Romania este un certa. Exista putin peste 1.500 de medici scolari si in jur de 2.000 de asistente, in conditiile in care cifrele ar trebui sa fie duble.

Cand cadrele medicale nu sunt prezente in scoala, invatatorii, profesorii nu pot sa ia nicio masura. Ei ii contacteaza pe parinti pentru a ii duce la spital.

Ce spune ministrul Sanatatii, Eugen Nicolaescu, despre acest aspect? El este de parere ca in cabinetele medicale scolare pot sta si asistentii medicali foarte bine pregatiti.

Mai mult decat atat, ministrul sustine ca in momentul de fata se lucreaza la un proiect de modificare a Legii Sanatatii, prin care autoritatile locale, in subordinea carora se afla cabinetele de medicina scolara, vor fi nevoite sa se implice mai mult si sa acorde fonduri corespunzatoare acestui domeniu, impartit intre doua ministere, respectiv Educatia, care detine spatiile, si Ministerul Sanatatii, care vizeaza normativul de personal.

Nici la numarul de cabinete stomatologice dedicate elevilor situatia nu este mai roz. 141 de stomatologi si 141 de asistente specializate pe medicina dentara trateaza probleme de sanatate orala ale celor 240.000 de elevi inscrisi in scolile bucurestene.

Sursa: Adevarul.ro


Sondaj

Sunteti de acord ca directorii scolari sa fie numiti in functie de primar?