Ieri, 2 martie 2011, profesorii s-au adunat in fata Ministerului Educatiei pentru a protesta. Actiunea de pichetare este una dintr-un sir de proteste care urmeaza sa vina.
Profesorii sunt nemultumiti de salarii si de unele prevederi din noua lege a educatiei. In semn de protest, dascalii au purtat in piept un martisor ce avea inscriptionat cuvintele "saracie, umilinta, dispret", acestea reprezentand tot ceea ce ce au primit de la minister in ultima vreme.
Profesorii au venit cu fluturasul de salariu pentru a demonstra ca munca nu le este apreciata. Protestele continua pana vineri, cate doua ore pe zi, asa cum si-au propus reprezentantii FSLI.
Profesorii sunt nemultumiti de salarii si de unele prevederi din noua lege a educatiei. In semn de protest, dascalii au purtat in piept un martisor ce avea inscriptionat cuvintele "saracie, umilinta, dispret", acestea reprezentand tot ceea ce ce au primit de la minister in ultima vreme.
Profesorii au venit cu fluturasul de salariu pentru a demonstra ca munca nu le este apreciata. Protestele continua pana vineri, cate doua ore pe zi, asa cum si-au propus reprezentantii FSLI.