Dascalii Colegiului Carol I din Craiova au declansat miercuri dimineata un protest spontan. Acestia s-au adunat in curtea liceului si refuza sa intre la ore. Principala nemultumire a acestora este reprezentata de faptul ca in aceste zile au primit venituri diminuate si cu 50%.
De partea cealalta, primaria spune ca a redus veniturile pe aceasta luna din cauza ca functionarii publici si-au dat seama ca le-au dat mai multi bani la inceputul verii. Potrivit Realitatea.net, luna aceasta dascalii de la Liceul Carol, dar si alti profesori din Craiova, au primit un salariu de câteva sute de lei, iar unii dintre ei au plecat acasa cu doar 200 de lei.
"Eu din 19 milioane, dupa 32 de ani vechime, din care 2 milioane sunt pentru dirigentie, am primit 5 milioane acum", spune o profesoara, potrivit Realitatea.net.
Din nefericire exista profesori care au pe fluturasii de salarii de pe luna aceaasta sume derizorii, de pâna la 100 de lei.
"Am gradatie de merit, am pregatit olimpici, nu e normal ca un profesor cu vechimea asta si cu aceasta pregatire, sa-si bata joc guvernantii de cadrele didactice", spune un alt profesor.
Liderii de sindicat spun ca retinerile sunt ilegale si ca au deschis o actiune in instanta.
"Este o incalcare flagranta a codului muncii, articolul 64, pentru ca nu se pot retine bani decat cu titlu executoriu sau cu hotarâri judecatoresti. Cei care au de suferit in primul rand sunt elevii si in al doilea rând familiile profesorilor care oricum nu au bani suficienti ca sa puna pe masa", Constantin Lungulescu, lider sindical Spiru Haret Dolj, potrivit aceleiasi surse.
Aceeasi parere o are si directorul colegiului care considera ca greseala este a autoritatilor.
"Nu a fost reglementat initial modul de calcul al indemnizatiei de concediu si in conformitate cu o adresa emisa de ministerul de finante, in care se opina ca indemnizatia trebuie si ea diminuata, deorece s-a opinat, mai multi directori din unitati scolare din Craiova si Dolj, au hotarât sa acorde indemnizatia intreaga", a declarat Claudiu Mic, directorul Colegiului Carol I Craiova, relateaza Realitatea.net.
De partea cealalta, primaria spune ca a redus veniturile pe aceasta luna din cauza ca functionarii publici si-au dat seama ca le-au dat mai multi bani la inceputul verii. Potrivit Realitatea.net, luna aceasta dascalii de la Liceul Carol, dar si alti profesori din Craiova, au primit un salariu de câteva sute de lei, iar unii dintre ei au plecat acasa cu doar 200 de lei.
"Eu din 19 milioane, dupa 32 de ani vechime, din care 2 milioane sunt pentru dirigentie, am primit 5 milioane acum", spune o profesoara, potrivit Realitatea.net.
Din nefericire exista profesori care au pe fluturasii de salarii de pe luna aceaasta sume derizorii, de pâna la 100 de lei.
"Am gradatie de merit, am pregatit olimpici, nu e normal ca un profesor cu vechimea asta si cu aceasta pregatire, sa-si bata joc guvernantii de cadrele didactice", spune un alt profesor.
Liderii de sindicat spun ca retinerile sunt ilegale si ca au deschis o actiune in instanta.
"Este o incalcare flagranta a codului muncii, articolul 64, pentru ca nu se pot retine bani decat cu titlu executoriu sau cu hotarâri judecatoresti. Cei care au de suferit in primul rand sunt elevii si in al doilea rând familiile profesorilor care oricum nu au bani suficienti ca sa puna pe masa", Constantin Lungulescu, lider sindical Spiru Haret Dolj, potrivit aceleiasi surse.
Aceeasi parere o are si directorul colegiului care considera ca greseala este a autoritatilor.
"Nu a fost reglementat initial modul de calcul al indemnizatiei de concediu si in conformitate cu o adresa emisa de ministerul de finante, in care se opina ca indemnizatia trebuie si ea diminuata, deorece s-a opinat, mai multi directori din unitati scolare din Craiova si Dolj, au hotarât sa acorde indemnizatia intreaga", a declarat Claudiu Mic, directorul Colegiului Carol I Craiova, relateaza Realitatea.net.