Deschiderea anului scolar 2010-2011 se apropie cu pasi repezi, iar Ministerul Educatiei a alocat aproximativ 13,4 milioane euro pentru programul "Fructe in scoli".
Prin acest program, derulat cu ajutorul Ministerului Agriculturii si Dezvoltarii Rurale, aproximativ 1.702.000 de elevi din scoala generala vor primi in fiecare zi cate un mar.
Ministrul Agriculturii si Dezvoltarii Rurale, Mihai Dumitru a anuntat ca Guvernul a aprobat, printr-o hotarare adoptata in sedinta de miercuri, continuarea Programului scolar "Fructe in scoli".
"Aceasta schema consta in acordarea zilnica, pe o perioada de 93 de zile, incepand de la 1 noiembrie, a unui mar pentru copiii din clasele I-VIII", a precizat ministrul Dumitru, potrivit Realitatea.net.
Conform aceleiasi surse, proiectul "Fructe in scoli" se desfasoara pe baza unor fonduri europene - 9,7 milioane lei - si fonduri nationale si prevede si actiuni de educatie adiacente, actiuni educative prin care copii sunt invatati anumite aspecte legate de productia de fructe si de alimentatia sanatoasa.
Prin acest program, derulat cu ajutorul Ministerului Agriculturii si Dezvoltarii Rurale, aproximativ 1.702.000 de elevi din scoala generala vor primi in fiecare zi cate un mar.
Ministrul Agriculturii si Dezvoltarii Rurale, Mihai Dumitru a anuntat ca Guvernul a aprobat, printr-o hotarare adoptata in sedinta de miercuri, continuarea Programului scolar "Fructe in scoli".
"Aceasta schema consta in acordarea zilnica, pe o perioada de 93 de zile, incepand de la 1 noiembrie, a unui mar pentru copiii din clasele I-VIII", a precizat ministrul Dumitru, potrivit Realitatea.net.
Conform aceleiasi surse, proiectul "Fructe in scoli" se desfasoara pe baza unor fonduri europene - 9,7 milioane lei - si fonduri nationale si prevede si actiuni de educatie adiacente, actiuni educative prin care copii sunt invatati anumite aspecte legate de productia de fructe si de alimentatia sanatoasa.