Profesorii din Buzau isi vor primi salariile castigate in instanta esalonat, conform legii salarizarii unice, a declarat consilierul ministrului Educatiei, Melania Vergu.
Aurel Cornea, Presedintele FSLI declara ca Ministerul Educatiei a stiut de problema intarzierii platii salariilor profesorilor buzoieni insa nu a luat nicio masura.
Aproximativ 1.000 de profesori buzoieni au iesit in strada dupa ce au primit doar 30% din salariile pe luna februarie. Cadrele didactice vor organiza un protest in perioada 23 - 26 martie 2010 in fata ISJ Buzau.
De asemenea, profesorii nu vor tine orele de curs, prin aceasta decizie fiind afectati elevii din peste 200 de scoli buzoiene.
Vezi si:
PROTESTUL NOTELOR INCALCA REGULAMENTUL SCOLAR
PROFESORII NU MAI TREC NOTELE IN CATALOG
TOP 10 MODIFICARI IN ANUL SCOLAR PROPUSE DE LEGEA EDUCATIEI 2010
PROFESORII BUZOIENI ISI VOR PRIMI SALARIILE ESALONAT
label
Stiri Educatie
calendar_month
2010-03-22, 00:00
autorenew
2025-10-17, 22:27
history_edu
calificativ.ro