label Stiri Educatie autorenew 2025-10-17, 22:27
Noua lege a educatiei pregateste schimbari majore, una dintre ele fiind introducerea invatamantului obligatoriu de zece ani, iar clasa a IX-a va trece in ciclul gimnazial.

Ministrul educatiei, Daniel Funeriu a declarat ca acest lucru va duce la scaderea ratei abandonului scolar cu aproximativ 20%.

Totodata, ministrul precizeaza ca acest lucru este in beneficiul elevilor din mediul rural, deoarece vor putea invata mai mult timp la ei in zona.

Noua lege a educatiei, in viziunea ministrului Funeriu, trebuie sa aduca stabilitate sistemului de invatamant romanesc.

Vezi si:
CALENDARUL PROTESTELOR DIN INVATAMANT

TITULARIZAREA DESFIINTATA DE NOUA LEGE A EDUCATIEI

NEGOCIERI ESUATE INTRE PROFESORI SI MINISTRUL FUNERIU

Sondaj

Credeti ca propunerile Noului Cod al Educatiei vor avea efecte benefice in invatamantul romanesc?