Noua lege a educatiei pregateste schimbari majore, una dintre ele fiind introducerea invatamantului obligatoriu de zece ani, iar clasa a IX-a va trece in ciclul gimnazial.
Ministrul educatiei, Daniel Funeriu a declarat ca acest lucru va duce la scaderea ratei abandonului scolar cu aproximativ 20%.
Totodata, ministrul precizeaza ca acest lucru este in beneficiul elevilor din mediul rural, deoarece vor putea invata mai mult timp la ei in zona.
Noua lege a educatiei, in viziunea ministrului Funeriu, trebuie sa aduca stabilitate sistemului de invatamant romanesc.
Vezi si:
CALENDARUL PROTESTELOR DIN INVATAMANT
TITULARIZAREA DESFIINTATA DE NOUA LEGE A EDUCATIEI
NEGOCIERI ESUATE INTRE PROFESORI SI MINISTRUL FUNERIU
NOUA LEGE A EDUCATIEI PREVEDE INVATAMANTUL OBLIGATORIU PANA IN CLASA A X-A
label
Stiri Educatie
calendar_month
2010-03-11, 00:00
autorenew
2025-10-17, 22:27
history_edu
calificativ.ro