label Stiri Educatie autorenew 2025-10-17, 22:27
Institutul Geologic al Romaniei prin Muzeul National de Geologie organizeaza in perioada 20 noiembrie – 15 decembrie 2009, expozitia intitulata "De la Nisip…la Sticla".

Nisipul, ingemanat cu focul ti inteligenta umana, se transforma in stralucire, frumusete, transparenţa, arta. intreaga evolutie a umanitatii ar fi aratat cu totul altfel in lipsa acestui banal ingredient. Iar sticla, cat mister exista in ea...… numai cei care o creeaza stiu......!

Mesterul Otan Gavril, membru al Asociatiei Artistilor Plastici, iti folosette experienta, pasiunea ti talentul pentru a prelucra nisipul dand nastere sticlei. Astfel reuseste sa readuca in conttiinta oamenilor dragostea pentru frumos.

Vizitatorii care vor trece pragul Muzeului National de Geologie vor putea admira aceste obiecte decorative, toate unicat.

Programul de vizitare: 10.00 – 18.00 (ultima intrare orele 17.30).
Pretul de acces: 4 lei/redus ti 7 lei/adult.

Incursiunea in muzeu cuprinde ti vizitarea expozitiilor permanente.

Muzeul National de Geologie adaposteste principalele colectii geologice din Romania, adunate timp de peste 100 de ani, incepand cu anul 1880, incluzand esantioane de mare valoare preluate succesiv din colectiile Biroului geologic si ale Institutului Geologic. Colectarea, conservarea si studierea esantioanelor a demarat o data cu infiintarea, in 1906, a Institutului Geologic al Romaniei.

Ramona Balatcuta, specialist Relatii Publice
Muzeul National de Geologie
Telefon: 021.212.89.52

Vezi si:
Trei partii de schi noi, in Baisoara

Clubul Taranului organizeaza Serile irlandeze 2009

Brocante de Bucuresti - Targ de anticari 2009 - 2010

Centrele La Pedale intra in vacanta de iarna

Cu 5 la CityPaintball esti premiant!