Ministrul de resort, Ioan Botis, ministrul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului, Daniel Funeriu si liderii principalelor organizatii sindicale s-au intalnit luni, 18 octombrie 2010, la sediul Ministerului Muncii, Familiei si Protectiei Sociale pentru a gasi solutii privind salarizarea personalului din sistemul educational.
Principalele teme ale intrevederii au fost:
1. Cresterea coeficientului de salarizare pentru noii intrati in sistem;
2. Plafonarea salariilor pentru functiile de conducere;
3. Corelarea justa intre coeficientii de salarizare ai cadrelor didactice si cei ai personalului administrativ (contabili, secretari etc.).
Ministrul Educatiei a vorbit despre importanta sociala a muncii profesorilor, a apreciat la superlativ modul in care majoritatea dascalilor s-a implicat in buna organizare a examenului de bacalaureat si in incheierea anului scolar si a cerut ca profesorii sa fie primii vizati de revenirea salariilor la un nivel normal, atunci cand economia romaneasca o va permite.
In aceeasi ordine de idei, Funeriu a discutat despre formele de stimulare a performantelor in invatamantul preuniversitar si superior.
Principalele teme ale intrevederii au fost:
1. Cresterea coeficientului de salarizare pentru noii intrati in sistem;
2. Plafonarea salariilor pentru functiile de conducere;
3. Corelarea justa intre coeficientii de salarizare ai cadrelor didactice si cei ai personalului administrativ (contabili, secretari etc.).
Ministrul Educatiei a vorbit despre importanta sociala a muncii profesorilor, a apreciat la superlativ modul in care majoritatea dascalilor s-a implicat in buna organizare a examenului de bacalaureat si in incheierea anului scolar si a cerut ca profesorii sa fie primii vizati de revenirea salariilor la un nivel normal, atunci cand economia romaneasca o va permite.
In aceeasi ordine de idei, Funeriu a discutat despre formele de stimulare a performantelor in invatamantul preuniversitar si superior.