Elevii romani au obtinut o medalie de bronz si o mentiune la a XVIII-a editie a Olimpiadei Internationale de Filosofie, desfasurata in perioada 21-24 mai, la Atena.
Performantele au fost reusite de Valeriu-Alexandru Cuc, elev la Liceul Teoretic "Aurel Lazar" din Oradea - medalia de bronz si de Irina Horodinca, eleva la Colegiul National din Iasi.
Tema generala a olimpiadei si a dezbaterilor a fost "Filosofia si istoria sa". La evaluarea lucrarilor au participat si doi profesori romani (in primele doua runde, prof. Eugen Stoica, membru in juriul si comitetul international, iar in runda a 3-a, prof. Florina Otet (Colegiul National "Andrei Saguna" din Brasov), membru in Steering Board-ul competitiei).
Concursul din acest an a reunit 50 de participanti din 22 de state. Conform regulamentului competitiei, tara organizatoare poate inscrie in concurs un numar de 10 elevi, celelalte state avand dreptul la doi concurenti.
Competitia a fost infiintata in 1993 din initiativa unui grup de profesori din Bulgaria, Germania, Polonia, Romania, Turcia si Ungaria si este oficial recunoscuta de UNESCO.
Romania a participat la toate cele 15 editii de pana acum si a gazduit, la Brasov, editia din 1998, respectiv Iasi, editia din anul 2008.
Vezi si:
Evaluarea nationala 2010
Bacalaureat 2010
Admitere liceu 2010
MEDALIE DE BRONZ SI MENTIUNE LA OLIMPIADA INTERNATIONALA DE FILOSOFIE
label
Stiri Educatie
calendar_month
2010-05-26, 00:00
autorenew
2025-10-17, 22:27
history_edu
calificativ.ro