Muzeul National de Geologie va asteapta sambata, 17 aprilie 2010, orele 11.00, la conferinta "Ipoteza captarii Lunii in timpuri preistorice, din perspectiva geologica" sustinuta de catre dr. Mircea Ticleanu, cercetator stiintific al Institutului Geologic al Romaniei.
"O analiza ciclostratigrafica a ultimilor 120.000 de ani, prezentata de o echipa de cercetatori romani, condusa de geologi ai Institutului Geologic, la ultimul Congres International de Geologie de la Oslo, in 2008, a scos in evidenta foarte clar un moment cu totul deosebit petrecut acum cca 40.000 de ani.
Acesta poate corespunde unei schimbari bruste a duratei anului precesional de la cca 14.000 la cca 26.000 de ani, fapt care poate fi pus lesne pe seama unei modificari a pozitiei axei de rotatie a Terrei.
Aceasta se putea realiza sub influenta unui alt corp ceresc, posibilitate care ar putea coincide cu captarea Lunii, posibil fosta prima planeta a Sistemului Solar. In acest caz se confirma ipotezele unor astronomi care admiteau captarea Lunii, eventual chiar intr-o epoca geologica recenta.
Acestea ar confirma si vechile traditii ale unor popoare privitoare la un cer fara Luna in trecutul foarte indepartat, traditii care au conturat existenta asa numitei "Lumi arcadiene preselenare", dar care pot explica usor si alte observatii importante de natura stiintifica (deglacifierea brusca a Scandinaviei de acum 40.000 de ani constatata de geologii nordici, "criza" identificata de catre arheologi la momentul 40 ka, unul dintre evenimentele Heinrich, etc).
In acelasi timp sunt practic infirmate ultimele ipoteze legate de formarea Lunii prin ciocnirea Terrei cu un corp ceresc cam de marimea planetei Marte, dar si alte ipoteze mai vechi.
Toate acestea ne pot conduce si la o reconsiderare a rolului pe care l-a jucat sau il poate juca in viitor centrul secundar de masa care se poate contura in cadrul Sistemului Solar, in momente foarte scurte de timp, pe seama planetelor gigant, in frunte cu Jupiter si Saturn": dr.Mircea ticleanu si colaboratorii.
Conferinta din luna aprilie –"Ipoteza captarii Lunii in timpuri preistorice, din perspectiva geologica" – face parte din ciclul de intalniri cu "Expeditionari romani pe Mapamond" care se va desfasura la Muzeul National de Geologie pana in luna mai 2010.
Conferintele sunt sustinute in Sala de Conferinte de la parterul muzeului, incepand de la orele 11.00.
Participarea la acest program se face in urma unei rezervari, fie la numarul de telefon 212.89.52, fie prin e-mail la adresa: lorentz.diana@igr.ro, in limita celor 80 de locuri disponibile.
Pretul de acces este de 4 lei/redus si 8 lei/adult.
Calificativ.ro este partener media al evenimentului.
Muzeul National de Geologie adaposteste principalele colectii geologice din Romania, adunate timp de peste 100 de ani, incepand cu anul 1880, incluzand esantioane de mare valoare preluate succesiv din colectiile Biroului geologic si ale Institutului Geologic. Colectarea, conservarea si studierea esantioanelor a demarat o data cu infiintarea, in 1906, a Institutului Geologic al Romaniei.
021/212.89.52
www.geology.ro
"O analiza ciclostratigrafica a ultimilor 120.000 de ani, prezentata de o echipa de cercetatori romani, condusa de geologi ai Institutului Geologic, la ultimul Congres International de Geologie de la Oslo, in 2008, a scos in evidenta foarte clar un moment cu totul deosebit petrecut acum cca 40.000 de ani.
Acesta poate corespunde unei schimbari bruste a duratei anului precesional de la cca 14.000 la cca 26.000 de ani, fapt care poate fi pus lesne pe seama unei modificari a pozitiei axei de rotatie a Terrei.
Aceasta se putea realiza sub influenta unui alt corp ceresc, posibilitate care ar putea coincide cu captarea Lunii, posibil fosta prima planeta a Sistemului Solar. In acest caz se confirma ipotezele unor astronomi care admiteau captarea Lunii, eventual chiar intr-o epoca geologica recenta.
Acestea ar confirma si vechile traditii ale unor popoare privitoare la un cer fara Luna in trecutul foarte indepartat, traditii care au conturat existenta asa numitei "Lumi arcadiene preselenare", dar care pot explica usor si alte observatii importante de natura stiintifica (deglacifierea brusca a Scandinaviei de acum 40.000 de ani constatata de geologii nordici, "criza" identificata de catre arheologi la momentul 40 ka, unul dintre evenimentele Heinrich, etc).
In acelasi timp sunt practic infirmate ultimele ipoteze legate de formarea Lunii prin ciocnirea Terrei cu un corp ceresc cam de marimea planetei Marte, dar si alte ipoteze mai vechi.
Toate acestea ne pot conduce si la o reconsiderare a rolului pe care l-a jucat sau il poate juca in viitor centrul secundar de masa care se poate contura in cadrul Sistemului Solar, in momente foarte scurte de timp, pe seama planetelor gigant, in frunte cu Jupiter si Saturn": dr.Mircea ticleanu si colaboratorii.
Conferinta din luna aprilie –"Ipoteza captarii Lunii in timpuri preistorice, din perspectiva geologica" – face parte din ciclul de intalniri cu "Expeditionari romani pe Mapamond" care se va desfasura la Muzeul National de Geologie pana in luna mai 2010.
Conferintele sunt sustinute in Sala de Conferinte de la parterul muzeului, incepand de la orele 11.00.
Participarea la acest program se face in urma unei rezervari, fie la numarul de telefon 212.89.52, fie prin e-mail la adresa: lorentz.diana@igr.ro, in limita celor 80 de locuri disponibile.
Pretul de acces este de 4 lei/redus si 8 lei/adult.
Calificativ.ro este partener media al evenimentului.
Muzeul National de Geologie adaposteste principalele colectii geologice din Romania, adunate timp de peste 100 de ani, incepand cu anul 1880, incluzand esantioane de mare valoare preluate succesiv din colectiile Biroului geologic si ale Institutului Geologic. Colectarea, conservarea si studierea esantioanelor a demarat o data cu infiintarea, in 1906, a Institutului Geologic al Romaniei.
021/212.89.52
www.geology.ro