Declaratia presedintelui Traian Basescu, conform careia un cadru didactic poate sa aiba un venit mai mare decat seful statului, i-a suparat pe multi dintre profesori. Acestia spun ca ei lucreaza 40 de ore pe saptamana si conditiile pentru activitati extrascolare cu elevii sunt foarte reduse.
Din informatiile oferite de Realitatea.net, dascalii il acuza pe presedintele Romaniei ca a uitat de ordonanta emisa in 1998 privind structura normei didactice in invatamantul preuniversitar care prevede 18 ore de predare la clasa, iar restul pana la 40 sunt activitati stiintico-metodice, ore de pregatire, comunicare cu elevii, evaluarea elevilor, servicii pe scoala 1-2 ore, participare la consilii .
"E foarte grav ca seful statului sa nu faca diferenta intre ora de predare si pregatirea din spatele acestei ore. Avem colegi care vor pleca si vor pleca. in Romania daca un profesor vrea dupa ore sa stea sa lucreze cu elevii la clasa nu se poate pentru ca nu exista spatii. in conditiile in care in Romania dimineata se preda unui ciclu de invatamant, iar dupa-masa vine un alt rand de clase, nu se poate fizic, ca un profesor, nici macar un cabinet nu au profesorii unde sa isi pregateasca elevii. Nici macar tezele nu le pot corecta la scoala trebuie sa le care acasa", a declarat Liviu Pop, secretar general FSLI, potrivit Realiatea.net.
In aceeasi ordine de idei, cadrele didatice spun ca media orelor predate in Uniunea Europena este de 18,3 ore pe saptamana deci mai putin ca in Romania.
"Principiul de evaluare e dupa cati bani aducem prin cotract nu cum lucram la clasa cu elevii. Lasand la o parte ca nu avem baza materiale, nu avem locuri unde profesorii sa se intalneasca cu elevii. Nu avem instrumentarul modern pentru a crea interactivitate cu elevul si studentul. Am ramas in urma foarte mult. Şi profesorul e principala victima. Pentru ca eu ca profesor nu am nici o satisfactie ca am lucrat bine cu elevul daca evaluarea se face pe baza a cati bani am adus universitatii, a declarat Mircea Cosea, membru UNPR, potrivit aceleiasi surse..
Din informatiile oferite de Realitatea.net, dascalii il acuza pe presedintele Romaniei ca a uitat de ordonanta emisa in 1998 privind structura normei didactice in invatamantul preuniversitar care prevede 18 ore de predare la clasa, iar restul pana la 40 sunt activitati stiintico-metodice, ore de pregatire, comunicare cu elevii, evaluarea elevilor, servicii pe scoala 1-2 ore, participare la consilii .
"E foarte grav ca seful statului sa nu faca diferenta intre ora de predare si pregatirea din spatele acestei ore. Avem colegi care vor pleca si vor pleca. in Romania daca un profesor vrea dupa ore sa stea sa lucreze cu elevii la clasa nu se poate pentru ca nu exista spatii. in conditiile in care in Romania dimineata se preda unui ciclu de invatamant, iar dupa-masa vine un alt rand de clase, nu se poate fizic, ca un profesor, nici macar un cabinet nu au profesorii unde sa isi pregateasca elevii. Nici macar tezele nu le pot corecta la scoala trebuie sa le care acasa", a declarat Liviu Pop, secretar general FSLI, potrivit Realiatea.net.
In aceeasi ordine de idei, cadrele didatice spun ca media orelor predate in Uniunea Europena este de 18,3 ore pe saptamana deci mai putin ca in Romania.
"Principiul de evaluare e dupa cati bani aducem prin cotract nu cum lucram la clasa cu elevii. Lasand la o parte ca nu avem baza materiale, nu avem locuri unde profesorii sa se intalneasca cu elevii. Nu avem instrumentarul modern pentru a crea interactivitate cu elevul si studentul. Am ramas in urma foarte mult. Şi profesorul e principala victima. Pentru ca eu ca profesor nu am nici o satisfactie ca am lucrat bine cu elevul daca evaluarea se face pe baza a cati bani am adus universitatii, a declarat Mircea Cosea, membru UNPR, potrivit aceleiasi surse..