Peste opt mii de angajati din invatamant si-au cerut drepturile intr-un miting de protest, organizat in Piata Victoriei, urmat de un mars catre Ministerul Muncii si Ministerul Educatiei
Federatia Sindicatelor Libere din Invatamant a organizat marti, intre orele 11.00-12.30, un miting de protest in Piata Victoriei, la care au luat parte peste opt mii de salariati din educatie, membri de sindicat. Cu aceasta ocazie a fost prezentata "Scrisoarea deschisa pentru insanatosirea invatamantului romanesc", document ce va fi transmis ulterior catre institutiile statului.
Mitingul a fost urmat de un mars de protest catre Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului si catre Ministerul Muncii, Familiei si Protectiei Sociale, desfasurat intre orele 12.30-13.30. Pana la orele 14.00 au avut loc proteste in fata celor doua ministere.
Manifestatia de marti, 5 octombrie 2010, s-a desfasurat sub sloganul: "Salvati scoala romaneasca!" In urma protestului, ministrii Daniel Petru Funeriu si Ioan Nelu Botis i-au invitat la discutii pe reprezentantii F.S.L.I, care au inmanat membrilor Guvernului memorii cu nemultumirile salariatilor din invatamant.
Miercuri, 6 octombrie 2010, la orele 17.00, la Ministerul Muncii vor avea loc negocieri privind legea de salarizare unitara in sistemul bugetar, la care vor participa si reprezentantii F.S.L.I..
FSLI: 5 OCTOMBRIE - ZIUA UMILINTEI
label
Stiri Educatie
calendar_month
2010-10-06, 00:00
autorenew
2025-10-17, 22:28
history_edu
calificativ.ro