In cursul lunii octombrie 2009 se fac inscrieri pentru sustinerea gradelor didactice, astfel:
DEFINITIVAT - sesiunea 2010
Pot intocmi dosare:
- Cadrele care au sustinut examenul de diploma (licenta), sau au obtinut atestat (in cazul absolventilor care au terminat in strainatate) in anul 2008, sau mai inainte si la data sustinerii examenului de definitivat, in august 2010 vor avea efectiv 2 ani la catedra.
- Cei care au fost inscrisi si nu s-au prezentat, sau au fost respinsi la examenul din luna august 2009(cei in cauza trebuie sa intocmesca un nou dosar complet)
- Reamintim, ca potrivit articolului 34,aliniatele 3 si 4 din Statutul Personalului Didactic-prezentarea la examenul pentru definitivarea in invatamant este obligatorie la expirarea stagiului de 2 ani si personalul didactic se poate prezenta la acest examen in 3 sesiuni, in cel mult 5 ani de la expirarea stagiului de 2 ani.
GRADUL II-sesiunea 2011
Pot prezenta dosare:
- Cadrele, care au sustinut examenul de definitivat in 2007, sau mai inainte, in august 2011 vor avea efectiv 4 ani la catedra, de la sustinerea definitivatului, si pentru cei care s-a efectuat inspectia curenta in perioada aprilie-mai, respectiv 01-23 octombrie 2009
- Persoanele care s-au prezentat la acest examen in sesiunea 2009 si au fost respinsi. Cei in cauza vor avea in dosar si rapoartele scrise de la cele 2 inspectii curente
- in ultimii 3 ani au avut calificativul cel putin "Bine"
GRADUL II-sesiunea 2010
- Se pot reinscrie candidatii care au fost inscrisi pentru 2009, si din motive obiective nu s-au prezentat. in aceasta situatie candidatii vor prezenta dosar complet, la care se vor anexa cele 2 procese verbale de preinspectie din anii precedenti. in semestrul II al anului scolar in curs se va efectua inspectia speciala.
- Reamintim ca nu pot sa se reinscrie pentru 2010 cei care au fost respinsi in sesiunea august 2009
GRADUL I-seria 2010-2012
Pot depune dosare:
- Cadrele care au reusit la examenul de grad didactic II in 2008, sau mai inainte si in 2012 vor avea efectiv la catedra cel putin 4 ani vechime, de la sustinerea examenului de grad didactic II.
- Cei care au sustinut examenul de grad didactic II in sesiunea 2009 si au promovat cu media 10.
- Aceste cadre au depus cerere la ISJ pana la 25 septembrie si in perioada 01-23 octombrie a.c. vor efectua prima inspectie curenta, inainte de inscriere
- In ultimii 3 ani au avut calificativul "Foarte bine"
DEFINITIVAT - sesiunea 2010
Pot intocmi dosare:
- Cadrele care au sustinut examenul de diploma (licenta), sau au obtinut atestat (in cazul absolventilor care au terminat in strainatate) in anul 2008, sau mai inainte si la data sustinerii examenului de definitivat, in august 2010 vor avea efectiv 2 ani la catedra.
- Cei care au fost inscrisi si nu s-au prezentat, sau au fost respinsi la examenul din luna august 2009(cei in cauza trebuie sa intocmesca un nou dosar complet)
- Reamintim, ca potrivit articolului 34,aliniatele 3 si 4 din Statutul Personalului Didactic-prezentarea la examenul pentru definitivarea in invatamant este obligatorie la expirarea stagiului de 2 ani si personalul didactic se poate prezenta la acest examen in 3 sesiuni, in cel mult 5 ani de la expirarea stagiului de 2 ani.
GRADUL II-sesiunea 2011
Pot prezenta dosare:
- Cadrele, care au sustinut examenul de definitivat in 2007, sau mai inainte, in august 2011 vor avea efectiv 4 ani la catedra, de la sustinerea definitivatului, si pentru cei care s-a efectuat inspectia curenta in perioada aprilie-mai, respectiv 01-23 octombrie 2009
- Persoanele care s-au prezentat la acest examen in sesiunea 2009 si au fost respinsi. Cei in cauza vor avea in dosar si rapoartele scrise de la cele 2 inspectii curente
- in ultimii 3 ani au avut calificativul cel putin "Bine"
GRADUL II-sesiunea 2010
- Se pot reinscrie candidatii care au fost inscrisi pentru 2009, si din motive obiective nu s-au prezentat. in aceasta situatie candidatii vor prezenta dosar complet, la care se vor anexa cele 2 procese verbale de preinspectie din anii precedenti. in semestrul II al anului scolar in curs se va efectua inspectia speciala.
- Reamintim ca nu pot sa se reinscrie pentru 2010 cei care au fost respinsi in sesiunea august 2009
GRADUL I-seria 2010-2012
Pot depune dosare:
- Cadrele care au reusit la examenul de grad didactic II in 2008, sau mai inainte si in 2012 vor avea efectiv la catedra cel putin 4 ani vechime, de la sustinerea examenului de grad didactic II.
- Cei care au sustinut examenul de grad didactic II in sesiunea 2009 si au promovat cu media 10.
- Aceste cadre au depus cerere la ISJ pana la 25 septembrie si in perioada 01-23 octombrie a.c. vor efectua prima inspectie curenta, inainte de inscriere
- In ultimii 3 ani au avut calificativul "Foarte bine"