Federatiile sindicale din invatamant vor picheta incepand de marti, 11 mai 2010, Parlamentul.
Aceasta actiune va dura doua saptamani, profesorii protestand astfel fata de noua Lege a Educatiei si prevederile acesteia.
Principala nemultumire a profesorilor o reprezinta titularizarea la nivelul unitatii scolare si ameninta cu greva si chiar cu blocarea anului scolar si a examenelor nationale in cazul in care nu se renunta la aceasta prevedere, conform Mediafax.
Totodata, cadrele didactice nu vad cu ochi buni nici trecerea clasei a IX-a la gimnaziu, nici componenta consiliilor de administrare a scolilor.
Pichetarea Parlamentului va avea loc de marti pana joi (11-13 mai 2010), timp de doua saptamani. Daca nu ajung la un acord cu Ministerul Educatiei, profesorii vor declansa greva generala.
Vezi si:
CLASA A IX-A TRECE LA GIMNAZIU
RELIGIA RAMANE DISCIPLINA OBLIGATORIE IN SCOLI
LEGEA EDUCATIEI NATIONALE 2010 - APROBATA DE GUVERN
CADRELE DIDACTICE VOR PICHETA PARLAMENTUL
label
Stiri Educatie
calendar_month
2010-05-06, 00:00
autorenew
2025-10-17, 22:27
history_edu
calificativ.ro