Multi dintre elevii care sustin in aceste zile proba orala la limba romana a bacalaureatului recunosc ca au dat diverse sume de bani pentru protocol, chiar daca aceste practici sunt interzise explicit de Ministerul Educatiei.
Astfel, la Satu Mare sumele au fost cuprinse intre 10 si 30 de lei, scrie Adevarul, dar nu este singurul judet unde au fost semnalate asemenea lucruri.
Pana saptamana trecuta, liceenii de la la Liceul German "Johann Ettiger" din Satu Mare au avut de cotizat sume cuprinse intre 10 si 30 de lei de persoana. De asemenea, mai multi elevi de clasa a XII-a de la Colegiului Tehnic de Transporturi si Telecomunicatii "Ion I.C. Bratianu" au declarat marti ca suma cu care fiecare elev a cotizat a fost de 10 lei.
La Colegiul National "Ioan Slavici", candidatii la Bac au cotizat cu cate 20 de lei fiecare."Pe perioada examinarilor, profesorii au asigurate cele necesare - apa, cafea, saratele. Asa ca, daca se strang bani, nu cred ca sunt pentru aceste lucruri", a sustinut insa Constantin Martin, directorul Colegiului National "Ioan Slavici".
Si elevii de la mai multe licee din Craiova au facut cheta pentru masa profesorilor, dar aici suma a fost mai mica, doar doi lei de elev.
In schimb, elevii de la Colegiul Tehnic Energetic din Bucuresti sustin ca au strans cate 300 de lei bani de protocol, dar in aceasta suma au intrat si banii pentru organizarea Balului Bobocilor.
Sursa: ziare.com
Vezi si:
Bacalaureat 2010: Primele rezultate ale probei orale de la Bac - calificative maxime
Bacalauret 2010: Liceenii bucuresteni trec bacul cu 200 de lei?
Bacalaureat 2010: Profesorii evaluatori si cei supraveghetori de la Bac nu vor fi platiti
Bacalaureat 2010: Elevii sustin proba orala la limba romana
Bacalaureat 2010: Aproximativ 9000 de elevi sustin proba orala la limba materna de la Bac
Astfel, la Satu Mare sumele au fost cuprinse intre 10 si 30 de lei, scrie Adevarul, dar nu este singurul judet unde au fost semnalate asemenea lucruri.
Pana saptamana trecuta, liceenii de la la Liceul German "Johann Ettiger" din Satu Mare au avut de cotizat sume cuprinse intre 10 si 30 de lei de persoana. De asemenea, mai multi elevi de clasa a XII-a de la Colegiului Tehnic de Transporturi si Telecomunicatii "Ion I.C. Bratianu" au declarat marti ca suma cu care fiecare elev a cotizat a fost de 10 lei.
La Colegiul National "Ioan Slavici", candidatii la Bac au cotizat cu cate 20 de lei fiecare."Pe perioada examinarilor, profesorii au asigurate cele necesare - apa, cafea, saratele. Asa ca, daca se strang bani, nu cred ca sunt pentru aceste lucruri", a sustinut insa Constantin Martin, directorul Colegiului National "Ioan Slavici".
Si elevii de la mai multe licee din Craiova au facut cheta pentru masa profesorilor, dar aici suma a fost mai mica, doar doi lei de elev.
In schimb, elevii de la Colegiul Tehnic Energetic din Bucuresti sustin ca au strans cate 300 de lei bani de protocol, dar in aceasta suma au intrat si banii pentru organizarea Balului Bobocilor.
Sursa: ziare.com
Vezi si:
Bacalaureat 2010: Primele rezultate ale probei orale de la Bac - calificative maxime
Bacalauret 2010: Liceenii bucuresteni trec bacul cu 200 de lei?
Bacalaureat 2010: Profesorii evaluatori si cei supraveghetori de la Bac nu vor fi platiti
Bacalaureat 2010: Elevii sustin proba orala la limba romana
Bacalaureat 2010: Aproximativ 9000 de elevi sustin proba orala la limba materna de la Bac