Agentia Romana de Asigurare a Calitatii in Invatamantul Preuniversitar (ARACIP) organizeaza a doua conferinta din ciclul "Pentru o scoala mai buna!" la Galati, in perioada 28-29 mai 2010.
Conferinta de anul acesta va avea ca tema "Calitatea educatiei in contextul descentralizarii" si reprezinta o importanta activitate in cadrul Proiectului Strategic al ARACIP, ,,Dezvoltarea sistemului national de management si asigurare a calitatii in invatamantul preuniversitar", co-finantat din Fondul Social European prin Programul Operational Sectorial, in valoare de 5 milioane de euro.
Conferinta va aseza fata in fata doua componente esentiale ale sistemului educational actual din Romania: scoala si comunitatea locala. Se vor cauta raspunsuri la doua intrebari esentiale: "Cum poate scoala satisface cel mai bine nevoile comunitatii locale?" si "Cum poate comunitatea locala gestiona resursele pentru educatie in mod eficient?". La eveniment sunt invitati sa participe reprezentantii Ministerului Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului, Consiliului National la Elevilor, administratiei publice locale si centrale, parintilor, inspectoratelor scolare, angajatorilor, sindicatelor etc.
In cadrul conferintei se vor lansa doua publicatii, rezultate din activitatile desfasurate in cadrul Proiectului strategic al carui beneficiar este ARACIP: Barometrul calitatii educatiei din Romania - nr. 2 (anul scolar 2008 – 2009) si volumul primei Conferinte Nationale a ARACIP din ciclul "Pentru o scoala mai buna!", desfasurate la Bucuresti, in perioada 2-4 aprilie 2009 cu tema "Calitatea educatiei din perspectiva beneficiarilor".
Vezi si:
CONCURSURI
POVESTI DE SUCCES
TIMP LIBER
JOCURI
ARACIP ORGANIZEAZA A DOUA CONFERINTA DIN CICLUL "PENTRU O SCOALA MAI BUNA!"
label
Stiri Educatie
calendar_month
2010-05-28, 00:00
autorenew
2025-10-17, 22:27
history_edu
calificativ.ro