Ministrul Educatiei, Remus Pricopie, a decis odata cu anul scolar 2013-2014, elevii din clasele a II-a, a IV-a si a VI-a sa fie testati national, din dorinta unei evaluari continue si atente, care sa nu mai duca la discrepante intre notele de la clasa si notele de la Evaluarea Nationala.
Ministrul Educatiei ii linisteste pe cei mici. Notele de la testarile din clasele a II-a, a IV-a si a VI-a nu vor fi trecute in catalog. Acestea sunt organizate pentru a se vedea diferentele dintre evaluarea la clasa si cea de tip national.
"Nu trebuie sa fie sperietoare aceste evaluari. Sunt absolut normale, nu doar in Romania se introduc aceste evaluari, sunt si in alte tari, plecandu-se de la ideea ca nu este admisibil ca prima evaluare din sistem sa o faci dupa 8 ani de scoala", a declarat ministrul intr-un interviu pentru Agerpres.
Totodata, Ministrul Educatiei, Remus Pricopie, isi doreste sa contureze ideea de teatru in scoli.
Ministrul Educatiei ii linisteste pe cei mici. Notele de la testarile din clasele a II-a, a IV-a si a VI-a nu vor fi trecute in catalog. Acestea sunt organizate pentru a se vedea diferentele dintre evaluarea la clasa si cea de tip national.
"Nu trebuie sa fie sperietoare aceste evaluari. Sunt absolut normale, nu doar in Romania se introduc aceste evaluari, sunt si in alte tari, plecandu-se de la ideea ca nu este admisibil ca prima evaluare din sistem sa o faci dupa 8 ani de scoala", a declarat ministrul intr-un interviu pentru Agerpres.
Totodata, Ministrul Educatiei, Remus Pricopie, isi doreste sa contureze ideea de teatru in scoli.