Marti, 28 septembrie 2010, 12 elevi constanteni au ajuns de la scoala la spital, cu simptome de toxiinfectie alimentara.
Micutii sunt elevi la la scoala generala din comuna Nicolae Balcescu, judetul Constanta.
Copiii au fost dusi la medicul de familie din comuna, iar din declaratiile acestuia rezulta ca simptomele celor 12 erau asemanatoare. "Cand am intrat in tura, sala era plina. Un numar de 12 elevi de la clasa a patra cu simptomatologie de dureri de cap, greturi, varsaturi, scaune diareice", a declarat medicul de familie, Camelia Rasleanu.
Din fericire, starea de sanatate a elevilor nu s-a agravat si nu a fost nevoie de internare in spital.
Direcţia de Sanatate Publica a inceput o ancheta pentru a incerca sa descopere care a fost alimentul comun mancat de micuti. "S-a constatat ca nu au avut un aliment consumat, un aliment comun. Am recoltat probe de apa pentru examen chimic si bacteriologic", a precizat medicul Direcţiei de Sanatate Publica Constanţa, Suzan Ibram, potrivit Realiatea.net.
Rezultatele analizelor cor iesi in cateva zile, pana atunci, micutii nu au voie sa mai bea apa din sursa de la scoala, starea lor de sanatate aflandu-se sub supravegherea unui doctor.
Micutii sunt elevi la la scoala generala din comuna Nicolae Balcescu, judetul Constanta.
Copiii au fost dusi la medicul de familie din comuna, iar din declaratiile acestuia rezulta ca simptomele celor 12 erau asemanatoare. "Cand am intrat in tura, sala era plina. Un numar de 12 elevi de la clasa a patra cu simptomatologie de dureri de cap, greturi, varsaturi, scaune diareice", a declarat medicul de familie, Camelia Rasleanu.
Din fericire, starea de sanatate a elevilor nu s-a agravat si nu a fost nevoie de internare in spital.
Direcţia de Sanatate Publica a inceput o ancheta pentru a incerca sa descopere care a fost alimentul comun mancat de micuti. "S-a constatat ca nu au avut un aliment consumat, un aliment comun. Am recoltat probe de apa pentru examen chimic si bacteriologic", a precizat medicul Direcţiei de Sanatate Publica Constanţa, Suzan Ibram, potrivit Realiatea.net.
Rezultatele analizelor cor iesi in cateva zile, pana atunci, micutii nu au voie sa mai bea apa din sursa de la scoala, starea lor de sanatate aflandu-se sub supravegherea unui doctor.