In luna septembrie a anului trecut, Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului (MECTS) anunta ca va reduce cheltuielile din invatamant prin concedierea a aproximativ 15.000 de profesori.
Intr-o declaratie data miercuri, pentru Realitatea.net, Ministrul Daniel Funeriu precizeaza ca incepand din septembrie 2010 aproximativ 10.000 de persoane vor pleca din sistem.
In aceeasi ordine dei idei, Funeriu a declarat ca aceasta decizie nu va afecta profesorii titulari.
"Incepand cu 1 septembrie, 4.000 de profesori titulari vor ramane fara norma, insa nu vor fi dati afara din sistemul de educatie. Aproximativ 10.000 de oameni, care nu sunt titulari, vor pleaca din sistem din luna septembrie. Datele finale nu le cunosc inca. Numarul final de oameni care nu vor mai face parte din sistem va fi cunoscut la sfarsitul perioadei de miscare a personalului didactic, la inceputul noului an scolar", a subliniat Funeriu la emisiunea Realitatea.net live.
Vezi si:
Titularizare 2010: Graficul probelor practice/ orale din Bucuresti
Mod de plata comisii titularizare 2010
Titularizare - Ghidul tau de pregatire
Intr-o declaratie data miercuri, pentru Realitatea.net, Ministrul Daniel Funeriu precizeaza ca incepand din septembrie 2010 aproximativ 10.000 de persoane vor pleca din sistem.
In aceeasi ordine dei idei, Funeriu a declarat ca aceasta decizie nu va afecta profesorii titulari.
"Incepand cu 1 septembrie, 4.000 de profesori titulari vor ramane fara norma, insa nu vor fi dati afara din sistemul de educatie. Aproximativ 10.000 de oameni, care nu sunt titulari, vor pleaca din sistem din luna septembrie. Datele finale nu le cunosc inca. Numarul final de oameni care nu vor mai face parte din sistem va fi cunoscut la sfarsitul perioadei de miscare a personalului didactic, la inceputul noului an scolar", a subliniat Funeriu la emisiunea Realitatea.net live.
Vezi si:
Titularizare 2010: Graficul probelor practice/ orale din Bucuresti
Mod de plata comisii titularizare 2010
Titularizare - Ghidul tau de pregatire