Un nou scandal privind examenul de titularizare 2010! Conform declaratiilor facute de sindicalistii din educatie, ministrul Funeriu a emis un Ordin prin care se incalca Statutul personalului didactic.
Ministrul Educatiei este acuzat ca a dat un ordin prin care lucrarile celor aproximativ 49.000 de au fost corectate in scoli, in loc sa fie duse in universitati.
"Am constatat ca exista o inadvertenta intre lege si metodologie. Legea se refera la doua articole care stipuleaza rolul centrelor universitare in evaluarea lucrarilor si mai ales la contestatii, in metodologie nu se prevede acest lucru. Suntem intr-o situatie deosebita care ar putea sa degenereze intr-un scandal. Colegii nostri doresc sa conteste aceste examen national de titularizare", a declarat presedintele Federatiei Sindicatelor Libere din invatamant, Aurel Cornea, potrivit Realitatea.net.
Pana in acest moment, reprezentantii Ministerului Educatiei nu trmis nicio lamurire privind aceste acuzatii.
Ministrul Educatiei este acuzat ca a dat un ordin prin care lucrarile celor aproximativ 49.000 de au fost corectate in scoli, in loc sa fie duse in universitati.
"Am constatat ca exista o inadvertenta intre lege si metodologie. Legea se refera la doua articole care stipuleaza rolul centrelor universitare in evaluarea lucrarilor si mai ales la contestatii, in metodologie nu se prevede acest lucru. Suntem intr-o situatie deosebita care ar putea sa degenereze intr-un scandal. Colegii nostri doresc sa conteste aceste examen national de titularizare", a declarat presedintele Federatiei Sindicatelor Libere din invatamant, Aurel Cornea, potrivit Realitatea.net.
Pana in acest moment, reprezentantii Ministerului Educatiei nu trmis nicio lamurire privind aceste acuzatii.