Programul teatrelor din Bucuresti in perioada 6 - 10 mai
calendar_month 06 Iun 2011, 00:00
Programul principalelor institutii de spectacole din Bucuresti in perioada 4-10 mai:

Teatrul National Bucuresti:

Sala "Atelier"

miercuri, 6 mai, ora 19.00 – "Sonata pentru Saxofon si Eva" de Eugen Serbanescu, regia Mihai Manolescu;
joi, 7 mai, ora 19.00 – "Sapte dintr-o lovitura" de Lia Bugnar (Festivalul de comedie);
sambata, 9 mai, ora 11.00 – "Cinci femei de tranzitie" de Rodica Popescu Bitanescu;
duminica, 10 mai, ora 10.00 – "Un duel" dupa A.P. Cehov, regia Alexandru Dabija;
duminica, 10 mai, ora 19.00 – "Camerista" dupa Herman Broch, regia Dan Soica;

Sala "Amfiteatru"

joi, 7 mai, ora 19.00 – "Regina mama" de Manlio Santanelli, regia Gelu Colceag;
vineri, 8 mai, ora 19.00 – "Iubiri interzise (Hanjo/Seijo)" de Jukio Mishima, regia Issey Takizawa;
sambata, 9 mai, ora 19.00 – "O noapte furtunoasa" de I.L. Caragiale, regia Felix Alexa;
duminica, 10 mai, ora 11.00 – "Egoistul" de Jean Anouilh, regia Radu Beligan;
duminica, 10 mai, ora 19.00 – "Inca-i bine" de Rodica Popescu Bitanescu, regia Rodica Popescu Bitanescu;

Sala 99

joi, 7 mai, ora 19.00 – "Simon Mundy: From Radnor to Romania, A Road in Poetry" (Versuri citite pe meridianele lumii);
sambata, 9 mai, ora 19.00 – "Cu usile inchise" de Jean Paul Sartre, regia Mircea Anca;
duminica, 10 mai, ora 11.00 – "Teatrul National pentru copii" spectacol pentru 4-12 ani, prezentat de Marian Ralea;
duminica, 10 mai, ora 19.00 – "Shirley Valentine" de Willy Russell, regia Liliana Campeanu.

Studioul International de Teatru UNESCO "Andre-Louis Perinetti"

joi, 7 mai, ora 21.00 - "Esto es Mexico! Viva Espania!" (spectacol de muzica si dansuri traditionale), regia si coregrafia Ivonne Ramos (Mexic);
vineri, 8 mai, ora 21.00 – "Visul unei nopti de vara" de William Shakespeare, regia Marius Galea;
sambata, 9 mai, ora 21.00 – "Scaunele", adaptare dupa Eugen Ionesco, regia si coregrafia Camelia Sava;
duminica, 10 mai, ora 21.00 – "Crima si pedeapsa" dupa F.M. Dostoievski, regia Andrei Narcis Grosu.

Teatrul Tandarica

Sala "Lahovari"

miercuri, 6 mai, ora 10.00 – "Frumoasa din padurea adormita", musical de Silvia Kerim si Marius Teicu dupa Charles Perrault, regia Mihai Lungeanu;
joi, 7 mai, ora 10.00 – "Cei trei purcelusi", textul si regia Mihai Sandu Gruia;
vineri, 8 mai, ora 10.00 – "Lampa lui Alladin", dupa o poveste din "1001 nopti", regia Cristian Pepino;
sambata, 9 mai, ora 11.00 – "Punguta cu doi bani", adaptare dupa Ion Creanga, regia Decebal Marin;
duminica, 10 mai, ora 11.00 - "Lampa lui Alladin", dupa o poveste din "1001 nopti", regia Cristian Pepino.

Teatrul ACT

miercuri, 6 mai, ora 19.00 – "Ultima banda a lui Krapp" de Samuel Beckett, regia Alexandru Dabija;
vineri, 8 mai, ora 19.00 – "Flori, filme, fete sau baieti" de Mimi Branescu, regia Vlad Massaci;
sambata, 9 mai, ora 19.00 – "Flori, filme, fete sau baieti" de Mimi Branescu, regia Vlad Massaci.

Teatrul "Metropolis"

miercuri, 6 mai, ora 19.00 – "European Jazz Orchestra", concert jazz dirijat de Peter Herbolzheimer;
vineri, 8 mai, ora 19.00 – "Buzunarul cu paine" de Matei Visniec;
sambata, 9 mai, ora 20.00 – "Buzunarul cu paine" de Matei Visniec;
duminica, 10 mai, ora 19.00 – "Cum m-am lasat", adaptare Anca Sigartau dupa o idee de Hannes Stein, regia Bogdan Munteanu;
duminica, 10 mai, ora 21.00 – "Podu’"de Paul Ioachim, regia Horatiu Malaele.




Sondaj

Care credeti ca este cea mai importanta modificare a noului an scolar?