Mai multi bani pentru olimpici. Iata ce premii vor primii elevii care exceleaza la invatatura!

label Info Util autorenew 17 Oct 2025, 22:28
Un proiect de Hotărâre de Guvern lansat în dezbatere publică majorarea sumelor destinate elevilor premianţi la olimpiadele n ionale şi intern ionale.

Un proiect de Hotărâre de Guvern lansat în dezbatere publică majorarea sumelor destinate elevilor premianţi la olimpiadele n ionale şi intern ionale.
Potrivit documentului, "toţi elevii care obţin premii la concursurile şi olimpiadele şcolare pe discipline sunt recompens i cu stimulente financiare, măsura unui nou cadru legislativ care să răsplătească performanţa şcolară fiind dată de nevoia raportării stimulentelor financiare la realităţile socio-economice. Mai mult, cuantumul sumelor privind premierea elevilor la olimpiadele n ionale nu a fost modificat din 2008, Ministerul Educ iei propunând, prin proiectul de Hotărâre de Guvern, majorarea cu până la 30% a sumelor acordate".

În ceea ce priveşte olimpiadele intern ionale, cuantumurile au rămas la nivelul anului 2015, fiind cumulate cu alte beneficii acordate elevilor şi profesorilor.

Astfel, performanţele obţinute la etapa intern ională a competiţiilor şcolare desfăşurate la nivel mondial sunt recompensate de MENCŞ cu următoarele sume: 12.550 de lei pentru premiul I/medalie de aur cu punctaj absolut, 9.720 de lei pentru premiul I/medalie de aur, 8.330 de lei pentru premiul al II-lea/medalie de argint, 5.950 de lei pentru premiul al III-lea/medalie de bronz şi 4.065 de lei pentru menţiune.Pentru rezultatele deosebite înregistrate la competiţiile şcolare intern ionale, organizate la nivel european sau regional, MENCŞ acordă stimulente în valoare de 4.440 de lei pentru premiul I/medalie de aur, 3.785 de lei pentru premiul II/medalie de argint, 2.945 de lei pentru premiul III/medalie de bronz şi 2.550 de lei pentru menţiune. Cuantumurile acestor premii în bani acordate elevilor reprezintă sumele nete.

Sondaj

Tezele cu subiect unic vi se par o metoda eficienta de testare si evaluare a elevilor?